A szteroidot használó testépítők jóval nagyobb eséllyel lesznek pszichopaták

Szerző: Zubor Tamás

Eddig is sejthető volt, hogy az alapnak mondható szívproblémák mellett komolyabb mentális gondokat is okoznak a gyúráshoz egészen széles körben használt szteroidok.

Az anabolikus-androgén szteroidok a tesztoszteron mesterséges változatai, egy kutatócsoport (melyet Bryan S. Nelson vezetett, illetve Tom Hildebrandt és Pascal Wallisch volt még tagja) által a Scientific Reports nevű folyóiratban közzétett eredmények pedig azt mutatják, hogy a kitartó szteoridhasználat az eddig tudottnál sokkal komolyabb veszélyeket rejt.

Vizsgálatuk alapvetően a szteroidhasználat és a pszichopátia közötti kapcsolatot térképezte föl.

A pszichopátia személyiségállapotot az empátia hiánya, az alacsony érzelmi érzékenység és intelligencia, valamint antiszociális viselkedés határozza meg.

A kutatók 492, átlagosan 22 éves testépítő férfivel töltettek ki egy online-kérdőívet. Rákérdeztek a teljesítményfokozók használatára, az edzésmódszereikre és táplálkozási szokásaikra, illetve arra is, hogy voltak-e depressziósak, éltek/élnek-e meg hangulatingadozásokat, viselkedtek-e agresszíven, illetve kiemelten kockázatvállaló módon (szexeltek-e védekezés nélkül, használtak-e stimulánsokat, fogyasztottak-e irreális mennyiségű alkoholt).

A válaszok kiértékelésekor kisült, hogy a szteroidot használó válaszadóknak több mint kétszeres valószínűséggel voltak a föntiek közé sorolható mentális tünetei, illetve pszichopatikus viselkedése. Háromszor nagyobb sansszal fogyasztottak úgy és annyi kábítószert, ami már kockázatvállalásnak minősül, közel kétszer akkora eséllyel mutattak szintén kockázatvállaló szexuális magatartást, valamint számoltak be dühkezelési problémákról.

Az anabolikus szteroidok fizikai hatásai (infografika: Visual.ly)

A kérdőívben volt olyan kérdés is, melyben arról érdeklődtek a kutatók, hogy ha az alany addig nem használt anabolikus szteroidokat, akkor fontolgatja-e, hogy a jövőben ezekhez nyúl – nos, a fönti, kórosnak mondható tünetek és magatartásformák náluk is nagyobb is valószínűséggel jelentkeztek, mint azoknál, akiknek eszébe sem jutott ilyesmi.

Ami szintén intő jel, hogy úgy tűnik,

a pszichopata vonások megjelenésének esélye a szteroidhasználat mértékével, pontosabban a használt szerek számával nő;

a vizsgálat alapján ugyanis minden további típus után mintegy 19%-kal nagyobb esély mutatkozik rá, hogy az illető a pszichopátiás viselkedést mutat.

Mindebből nyilvánvaló az összefüggés a szteroidok szedése és a pszichopátia között, de ez a kutatás módszertanilag azt nem tudta kimutatni, hogy a szerektől lesznek pszichopatikusak a fogyasztói, vagy már eleve a pszichopátiára hajlamosak szednek ilyeneket szívesebben. A tanulmány ezért ennek tisztázására további vizsgálatokat sürget.

Itt van még jó kis kontent

Az adatvédelmi tájékoztatónkban elolvashatod a jogszabályoknak megfelelő adatvédelmi irányelveinket. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás